Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer?

Patili dostlarımızın kızgınlık davranışları gösterdiği bu döneme biz östrus diyoruz. Dişi kedilerde bu süre ortalama yedi gündür. Aslında geniş bir süre alanı vardır, bu süre sağlıklı kedilerde 1 günden 21 güne kadar bir aralığı kapsar. Koital temas (erkek kedi ile çiftleşen) yaşayan dişi kedilerdeki ortalama ise 8,5 gündür. Koital temas yaşamayan dişilerde ise ortalama 6 gün sürer. Yani erkek kedi ile düzenli olarak çiftleşen kedilerde gebelik daha garanti altına alınsın diye bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

dişi kedi

Dişi kedilerde östrus bittikten sonraki ara döneme interöstrus diyoruz. İnteröstrus dönemi kedinin davranışlarının eski normal haline döndüğü, kızgınlık belirtileri göstermediği, erkek kediyi çiftleşme için kabul etmediği dönemdir. İnteröstrus dönemi de kedilerde ortalama 8 gün sürmekle beraber 2 ile 19 gün arasında değişmektedir. Kedi bu dönemi bitirdikten sonra tekrar östrusa (kızgınlığa) girer ve çiftleşme sezonu boyunca östrus – interöstrus – östrus – interöstrus… şeklinde düzenli olarak kızgınlığa girip girip çıkacaktır. 

Kızgınlık dönemi üç şekilde sonlanır; erkek kedi ile çiftleşme, Ovarioshistorektomi (kısırlaştırma operasyonu), anöstrus’un (kızgınlık sezonu dışı dönem)gelmesi.

Eğer kediniz kızgınlık dönemi sırasında bir erkek kedi ile çiftleşir ve gebe kalırsa östrus dönemi bittikten sonra tekrar kızgınlık dönemine girmeyecektir. Dişi kedi için ideal anne olma yaş aralığı link’te mevcuttur. 

ana kedi

Kısırlaştırma operasyonu’nun kediniz östrus’ta iken yapılması doğru değildir. Kediniz’in ya interöstrus ya da anötrus döneminde opere edilmesi sağlığı açısından daha uygundur.