Kedide Pire Mücadelesi Ense Damlası ile Nasıl Yapılır?

Kedide Pire Mücadelesi Ense Damlası ile Nasıl Yapılır?

Ense damlaları  pire mücadelesinde en yaygın kullanılan metoddur. Kediniz eğer dışarıya çıkıyorsa ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir, havanın soğuk ve pire aktivasyonun az olduğu dönemlerde 2-3 ayda bir düzenli uygulamalar ile kedinizde pire kontrolünü sağlayabilirsiniz. Kediniz dışarıya çıkmıyor olsa bile dışarıdan kıyafetleriniz ve ayakkabılarınızla pire yumurtalarını eve taşıma ihtimaliniz olduğu için kedinizin pirelenme ihtimali her zaman vardır.

Damla seçerken dikkat etmeniz gereken ürünün kalitesi ve içerdiği etken maddenin (ilaç) ne olduğudur. Bizim önerdiğimiz metod bir ay selamektin, sonraki ay fipronil/(s)-methopren kombinasyonu ile dönüşümlü olarak pire kontrolünü sağlamaktır. Bu bahsettiğimiz iki etken maddeyi içinde barındıran piyasada bir çok damla markası bulunmaktadır. Ancak görüyoruz ki hepsi aynı verimlilikte pire mücadelesinde etkin performans gösterememektedir. Bu yüzden marka konusunda veteriner hekiminizin tecrübe ettiği ve güvendiği markaları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Selamektin pire konusunda çok etkin bir ilaçtır, ancak kene üzerine etkisi olmadığı için kedinin yaşadığı bölgede kene riski yüksek ise mutlaka fipronil içeren bir preparat ile kombine olarak kullanılmalıdır. Ayrıca selamektin  pireler dışında, kalp nematodlarına, kulak uyuzuna, askarit grubu parazitlere karşıda koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Fipronil pire kontrolünde başarılıdır, ancak s-methopren ile kombine edilirse pire larvaları da kontrol altına alınacağından etkisi daha başarılı olacaktır. Fipronil aynı zamanda kene kontrolü avantajı da bulundurmaktadır. 

Uygulanma dozu kedinin kilosu ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

0-2,5 kg     —-> 15 mg selamektin                        0-5 kg —> 0,5ml fipronil

2,6-7,5kg   —-> 45mg selamektin                        5 kg + —> 0,67ml fipronil

7,5kg +      —-> 45mg selamektin x 2

Damlayı  uygulayacağınız ense bölgesindeki  tüyler güzelce aralanıp deri kısmına dökülerek uygulanmalıdır. Ense damlası uygulamasından önce ve sonraki 3 gün yıkanmaması damlanın etkisi açısından önemlidir. Ense damlası uygulanan bölgenin 24-48 saat boyunca ellenilmemesi damlanın etkisini kaybetmemesi açısından önemlidir.

Fipronil içeren ense damlaları 8 haftalıktan küçüklere, selamektin içeren ense damlaları 6 haftalıktan küçük kedilere uygulanmamalıdır.