Kedilerde Denge, Koordinasyon ve Düşme Refleksi

Kedilerde Denge, Koordinasyon ve Düşme Refleksi

Kediler kökeninde avcı ve yırtıcıdır. Hemen ayağa kalkabilmek ve kıvrak olmak zorundadırlar. Bedeni en az güçle en yüksek hıza ulaşabilmeye uygundur. Bir kedi kısa bir mesafede saatte 48km hız yapabilir. Böylece avını elinden kaçırmaz. Bu yüzden atlama, tırmanma ve denge konusunda müthiş bir kordinasyona sahiptir.

Atlama

Her kedi müthiş bir atlettir. Boyunun beş katı yükseğe sıçrayabilir. Güçlü arka bacak kasları ve esnek omurgası sayesinde hem yerde hemde havada kendine zarar vermeden hareket edebilir. Bir kedi sıçramadan önce ineceği yeri ve uzaklığını dikkatlice inceler.

 

Denge

Koordinasyon yetenekleri yüksektir. Çünkü kas ve eklemlerinden beyne giden son derece etkin bir uyarı gönderme sistemi vardır. İnce bir dal üzerinde yürürken, tıpkı elinde sırıkla yürüyen bir ip cambazı gibi kuyruğunu karşı denge organı olarak kullanır.

 

Tırmanma

Kedi bir ağacın ya da çitin üstüne çıkıp, bölgesini ya da avını kendini göstermeden gözetleyebilir. Güçlü arka bacak kaslarını kullanarak ve ön pençeleriyle kavrayarak kolayca tırmanır. Ancak, inişi bu kadar kolay değildir. Bir çok kedinin ağaçta mahsur kalması bu sebepten kaynaklanmaktadır.

 

Dönme

Kedinin dönme ve koordinasyon yeteneğinin üstüne yoktur. Bu yüzden kedilerin yükseklik ne olursa olsun dört ayak üzerine düşeceklerine inanılır. Ama, bu her durumda geçerli değildir. Kedideki düşme refleksi hızlı ve otomatiktir. Kedinin gözündeki ve kulağındaki denge organları ona boşluktaki konumunu bildirir. Bu sayede, kedi dört ayağının üstüne düşer.