Kedilerde Fip Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Fip Belirtileri Nelerdir?

Kedide Fip Belirtileri

Kedilerde FIP hastalığı direk bağışıklık sistemine etki ederek ölümcül risklerin ortaya çıkmasına neden olan hastalıktır. Feline Enfeksiyöz Peritonitis olarak bilinen virüs çoğalabilme yeteneğine sahip olduğundan dolayı kedilerin kısa sürede ölmelerine neden olabilmektedir. Genel sebepleri bilinmese de kediler arasında bulaşıcı hastalıktır.

Fip virüsü tespit edildiğinde genelde tedavisi olmadığından dolayı belli bir süre sonra kedinin hayatını kaybetmesine neden olacağı için Fip oluşmadan önce hayvanlarınıza gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Kedide Fip virüsü bulaşıcı hastalık olmasından dolayı genelde barınaklar ya da toplu olarak bir arada kalan kedilerde sık görülmekte ve hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Kedilerin idrar ve dışkılarından birbirine bulaşabildiği gibi salya aracılığı ile de bulaşabilmektedir.

Kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen konularında başında fip virüsünün insana bulaşması olmaktadır. Kedide oluşan fip virüsü insanlara bulaşmamaktadır”

Kedide İlk Fip Belirtleri Nelerdir?

Kedi sahiplerinin ilk olarak bilinmesi gereken konuların başında, kedide fip belirtileri tespit edildiğinde artık tedavisi mümkün olmadığı konusudur. Özellikle hayvanların can çekişerek zamanla ölmesi ve herhangi bir tedavi uygulanamaması kedisine çok bağlı olan kişilerde depresyon ve bunalım gibi sorunlar oluşturduğu görülmektedir. Kedilerde Fip belirtileri arasında;

  • Sürekli olarak artan vücut sıcaklığı (Özellikle 39 derecenin sürekli olarak üzerine çıkılması)
  • Göz ve burun bölgelerinden akıntı oluşumu
  • Ani kilo kayıpları
  • Aşırı kusma, iştahsızlık, halsizlik ve hareketsizlik
  • Karın bölgesinde sıvı toplanması (Islak fip formunda gözlenir)
  • Göz renginde değişmeler meydana gelir ( İleri safhada karaciğerin işlevlerini kaybetmesinden dolayı göz renginde değişmeler oluşur)
  • Kansızlığın ilerlemesi ve bağışıklık sisteminin çökmesi ile beraber ciddi oranda solunum zorluğu

Kedinizde bu belirtilerin bazılarına görmeniz durumunda lütfen vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışınız.