Kedime Hangi Mamayı Vermeliyim?

Kedime Hangi Mamayı Vermeliyim?

Kedinize kullanacağınız mamayı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken belli kriterler mevcuttur. Bunlar kedinin yaşı, gebelik ya da annelik durumu, kısır olup olmaması, ırkı, özel bir metabolik hastalığı olup olmaması, kilo durumu gibi faktörler değerlendirilir. Bunları ele alacak olursak;

Yavru kedi beslenmesi; Doğumdan yaklaşık 8 haftalık olana kadar en ideal beslenme anne sütüdür. Annesinden ayrı olan kedilerde en doğru besleme piyasada bulunan kedi anne süt tozlarını kullanmak olacaktır. 6-8 haftalıktan itibaren yavru kedinizi kuru mama ile beslemeye başlayabilirsiniz. Kediler 1 yaşına kadar gelişim çağında olmalarından dolayı, 1 yaşına kadar mutlaka yavru kedi mamasıyla (junior – kitten – baby cat ibaresi bulunur) beslenmelidirler.

sapsikkkk22

Anne ve gebe kedi beslenmesi; Anne ve gebe kedilerin diğer kedilere göre enerji, vitamin, protein ihtiyaçları daha fazla arttığı için gebe veya anne olduğu dönem içerisinde yavru kedi mamaları ile beslenmesi en doğrusudur.

Kısırlaştırılmış kedilerde beslenme; Kısırlaştırılmış kedilerin metabolizma hızları daha düşüktür, aynı zamanda idrar yolları hastalıkları daha yaygın görülür. Bu yüzden kısırlaştırılmış kedilerin kendi metabolizma ihtiyaçlarına yönelik beslenmeleri gerekir. Kedinize seçtiğiniz mamanın mutlaka kısırlaştırılmış ibaresi (sterilised, neutured cat, vb) bulunmasına dikkat ediniz.

7 yaş üstü kedi beslenmesi; Kedilerde yaş ilerledikçe değişen metabolizma hızları, bağırsak hareketleri, organ fonksiyonları, vitamin mineral ihtiyaçlarından dolayı onlara 7+ yaş üstü kedi mamaları kullanmanız daha doğru olacaktır.

Eğer kedinizde kronik kabızlık, kronik ishal, idrar yolu hastalıklarına yatkınlık, obezite, deri hastalığı, diş hastalıklarına yatkınlık, böbrek rahatsızlığı, karaciğer hastalığı, pankreas bozuklukları, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı ya da kritik bakım hastası ise veteriner hekimiz size özel reçeteli mama yazma gereği görebilir. Kedinizde bahsedilen hastalıklardan herhangi biri varsa uygun diyet programınızı oluşturmak üzere mutlaka veteriner hekiminize danışınız.