Kedimi çiftleştirmeden önce dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Kedimi çiftleştirmeden önce dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Kedide Sahipleri Kedisini Çiftleştirmeden Önce Dikkat Etmesi Gerekenler

Ürüme bizlerde olduğu gibi kedilerde de fizyolojik olayların başında gelmektedir. Fakat üremenin başarılı ve kontrollü yapılabilmesi için kesinlikle erkek ve dişi kedilerin uygun şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Kedilerde Olgunluk ve Çiftleşme Dönemi

Kedilerin olgunluk çağı bazı etkenler ile alakalı olmakla beraber ortalama olarak 7-16 ay arasında oluşmaktadır. Kedilerde olgunluk dönemine etkili olan nedenler arasında;

 • Hastalık dönemleri ve geçirmiş oldukları ağır hastalıklar
 • İyi ve düzenli beslenme ile beraber rutin sağlık kontrolleri
 • Irklar arasındaki farklılık
 • Genetik oluşumlar
 • Mevsimlerin etkileri

Kedilerde çiftleşme için uygun dönem 12-18 ay arası olarak tercih edilir. Özellikle kızgınlık dönemine gelmemiş kedilerin çiftleşme için zorlanmaması gerekmektedir. Kızgınlık dönemine giren kediler genelde kıç bölgesine dokunduğunuz zaman poposunu kaldırarak tepki vermeye çalışırlar ve yumuşak ses tonlarıyla belli etme isteklerini gösterirler.

12 aylıktan küçük kediler kızgınlık dönemine girseler bile doğum çatısı ve gelişimini tamamlamamış olmalarından dolayı çiftleştirmeleri ve anne olmaları belli komplikasyonlar doğurabileceğinden daha doğru olacaktır.

Kedilerde Gebelik Süresi

Sağlık ve normal fonksiyonları yerine getiren kedilerin gebelik süresi ortlama 60-63 gün arasında olmaktadır ve ortalama olarak 2-6 arasında yavru yapabilmektedir.

Kedileri Çiftleştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her hayvan sahibinin en büyük hayali çok sevdikleri hayvanlarından yavru almak olmaktadır. Fakat konu yavru olduğu zaman ilk düşünülmesi gereken konuların başında onların bakımları olmaktadır. Kendinizi ve en az 3 yavruya bakamayacak gibi durumdaysanız mutlaka çiftleştirme yapmadan önce yavruların bakımlarını üstlenecek kişileri ayarlamanız gerekmektedir.

 • Bazı dönemlerde kedinizin ve yavruların sağlığını sıkıntı sokacak doğumlar oluşabileceğinden dolayı gerekli önlemleri doğum öncesinden ayarlamanız gerekmektedir.
 • Kedinizi çiftleştirmeden önce veteriner hekim tarafından gebeliğe herhangi bir engel olup olmadığının kontrol edilmesi daha doğru olacaktır.
 • Anne’nin gebe kalmadan önce tüm aşılarının eksiksiz olarak yapılması yavrularının daha sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmesine yardımcı olacaktır.
 • Özellikle ilk doğumu olacak kedilerin kendilerinden vücut kondüsyonu olarak çok daha iri bir kedi ile çiftleşmesi daha büyük yavru doğumu ve güç doğuma sebep olabileceğinden bu hususa dikkat etmenizde fayda vardır.
 • Damat adayınında aynı şekilde sağlık problemi olmadığını, aşılarının tam olduğunu ve özellikle son dönemlerde idrar yolu enfeksiyonu geçirmemiş, geçirmiş olsa bile tamamen tedavi edildiğini veteriner hekimi tarafından onaylamanızda fayda olacaktır.
 • Çiftleşme olayı erkek kedinin yaşadığı ortamda yapılmalıdır.
 • Çiftlerin birbirine alışma süreleri göz önünde bulundurularak ortalama 7-10 gün beraber tutulmaları gerekebilir.

Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerinizi çiftleştirmeyi düşündüğünüzde hem doğum öncesi hem de gebelik dönemimde kedilerinizi düzenli ve güçlü beslenme programlarına uygun beslemeniz gerekmektedir. Özellikle yavru kedilerin gelişimi için beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda veterinerinizin uygun görmesi halinde vitamin takviyesi yapılabilmektedir.

 • Kedilerinizi çiftleştirmeden önce aşırı kilo almasına engel olmanız gerekmektedir.
 • Hamilelik sürecinde düzenli veteriner kontrollerinin yapılması ve gerekli besin takviyelerinin alınması ve gebe kediye uygun diyetle beslenmesi gerekmektedir.

Kedilerinizi Çiftleştirme Öncesinden Cins Seçimi

Cins kedi sahiplerinin en çok dikkat ettiği konular çiftleşme konusunda partner seçimi olmaktadır. Irkların özellikleri genler aracılığı ile geçmesinden dolayı cins kediler için aynı cins çiftleşme partneri seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir.