Köpeklerde Banyo ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde Banyo ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin cildi insanlara göre bariz değişiklikler göstermektedir. Ter bezleri olmadığı için terleme özellikleri yoktur. Ciltlerini ve tüylerini koruyan koruyucu bir yağ tabakasına sahiptirler. Yapılan her yıkama işlemi derideki bu yağların kaybedilmesine sebep olduğu için sık yıkamanın faydadan çok zararları bulunmaktadır.
 
Bu sebeplerden dolayı sık yıkanmaları doğru değildir. Tavsiye edilen yıkanma periyodu en sık ayda birden fazla olmamalıdır.
 
Köpek sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri köpeğini koktuğu için sık yıkamaya kalkmasıdır. Aksine derideki koku sebeplerinden biri sık yıkamadan kaynaklanmaktadır. Her yapılan yıkama işlemi ciltteki sağlıklı yağların kaybolmasına buda tüylerde matlaşma, kepeklenme, tüy dökülmesinde artış ve deride ağır kokuya sebebiyet vermektedir.
 
Bunun dışından aşı uygulamalarından 2 gün önce ve ya sonraya kadar (özellikle ense damlası uygulaması) yıkanılmaması önemlidir. Yıkama suyunun sıcaklığı ılık olmalıdır. Yıkandıktan sonra cilt nemli kalmayacak şekilde kurulanmalıdır. Yıkanma esnasında kulağa su kaçırılmamasına özen gösterilmelidir. Kulağa su kaçması durumunda dış ve ya orta kulak yolu iltihaplanabileceğinden bu konuya dikkat edilmelidir. Bu amaçla iki kulağa da kulağın içine kaçmayacak büyüklükte pamuk yerleştirilebilir.
 
Yıkanma konusunda kullanılan şampuan da yıkama sıklığı kadar önemlidir. Köpeğinizi yıkarken asla insan şampuanı kullanmamalısınız. İnsan şampuanları derideki yağ tabakasını köpek şampuanlarında ki gibi korumamaktadır. Veteriner hekiminizin köpeğinizin cilt yapısına uygun önereceği köpek şampuanını tercih edebilirsiniz.