Köpeklerde Ot Yeme Alışkanlığı

Köpeklerde Ot Yeme Alışkanlığı

Köpeklerde başlıca iki ot yeme türü vardır. Bunların ilki, köpeğinizin otları neşeyle kıtırdatarak yediği ve herhangi bir rahatsız edici etkinin görülmediği ot yeme türüdür. Bazı veteriner hekimler, köpeklerin bir besin eksikliği nedeniyle ot yediğini ileri sürmektedir; ancak iyi, dengeli beslenen köpekler dahi ot yemektedir. Yalnızca lezzetini sevmeleri olasıdır. Onlar için salata gibidir. O halde, köpeğinizi iyi besleseniz bile, hala biraz ot isteyebilir! İçgüdüsel diğer çim yeme türü, köpeğin bir miktar ot yemesi ve ardından kusmasıdır. Bu ot yeme türünün, köpeğin kendisini rahatsız eden bir şey yuttuktan sonra, kasıtlı olarak yapılan içgüdüsel bir kusmayı başlatma girişimi olduğu düşünülmektedir. Kendilerini kusturmak için yiyen köpekler, çoğunlukla otu mümkün olduğunca çabuk, hatta çok az çiğneyerek yutar. Uzun, çiğnenmemiş ot parçalarının, kusma reaksiyonuna neden olacak şekilde boğazlarında gıcıklanma oluşturduğu düşünülmektedir.

 

Köpeğiniz ot yedikten sonra kusuyor ve iyi görünüyorsa, muhtemelen onu rahatsız eden şeye dikkat edilmelidir. Öğürmeye devam ediyor ve kusamıyor ya da ot yemeye devam ediyor ve kusması da sürüyorsa, köpeğinizi veteriner hekime götürmelisiniz.

 

Peki köpeğiniz için ot yemek güvenli mi?

 

Tüm ot yeme davranışlarında, köpeğinizin yediği ot türünü dikkatle incelemelisiniz. Böcek ilacı ya da gübre uygulanmış olan herhangi bir şeyi yemesine izin vermeyin. Ot bakım ürünlerinin çoğunda, evcil hayvanlar için güvenli olup olmadığı belirtilmektedir.