Yavru kedi sahiplenirken nelere dikkat etmeliyim?

Yavru kedi sahiplenirken nelere dikkat etmeliyim?

Kedininizle birlikte en az 14 yılınızı geçireceğinize göre, büyüdüğünde sağlıklı ve mutlu bir kedi olacak bir yavru seçmeye dikkat etmelisiniz. Kedinizin veteriner kontrolünden geçmiş bir yavru olmasına dikkat edin. Yoksa, hayli yüklü sağlık giderleriniz ve üzüntünüzle başbaşa kalırsınız.

Yavru sahiplenirken geldiği ortama ve annesinin sağlık durumunada dikkat etmelisiniz. Mümkünse yavruları oynarken izleyin. Böylece, herhangi bir sakatlıkları olup olmadığını fark edebilirsiniz. En ideali, yavruları on iki haftadan önce annelerinden ayırmamaktır.

Eğer yavruyu sokaktan sahipleniyorsanız öncelikle annesinin olmadığından emin olmalısınız. Annesi varsa, yavruları emziriyor ve onlarla ilgileniyorsa anneden ayrılıncaya kadar onu annesinden siz ayırmayınız. Dışarıdan sahiplendiğiniz yavruyu eve almadan önce mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçiriniz.

Yavruyu genel hatlarıyla incelerken gözlerine, kulaklarına, burnuna, ağız ve diş etlerine, karnına, kürküne ve genital bölgesine mutlaka dikkat ediniz.

Kuyruk, düzgün ve temiz olmalı

Bacaklarda topallama ve aksama olmamalı

Kürk yumuşak ve temiz olmalı

Kulaklar temiz ve akıntısız olmalıdır. Herhangibir kaşıntı ya da kabuklanma olmamalı.

Ağız ve diş etleri pembe, nefes kokusuz olmalıdır.

Arkası temiz olmalı. İshal ya da üreme organlarından gelen bir akntı izi olmamalıdır.

Scan2