Yavru Kedide Tuvalet Eğitimi

Yavru Kedide Tuvalet Eğitimi

Yavru Kedi Bakımı İçin Tuvalet Eğitimi

Birçok insan evinde bir havyan olmasını istemektedir. Fakat böyle bir istek olması durumunda akla ilk gelen soru hayvanın tuvalet sorunu olmaktadır. Bu yazımızda özellikle yavru kedi bakımı için tuvalet eğitiminin nasıl verileceği konusunda bilgileri paylaşacağız. Aslında sanıldığı gibi çok zor bir süreç olmadığını göreceksiniz.

Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken konu kedinin nasıl sahip edinildiğinidir. Normalde yavru kediler kum kabına 1 haftalık süre içinde sürekli getirilmesi durumunda verilmesi gereken mesajı anlarlar ve tuvalet ihtiyaçlarını kum kabında giderirler. Fakat annesinden çok erken ayrılmış ya da sürekli pet shoplarda durmuş bir yavrular için bu süre bazen biraz daha uzun olabilmektedir. Özellikle pet shoplardan alınan kedileri eve getirdiğinizde çok yabancı bir yere geleceğinden dolayı alışma süresi de uzun olabilmektedir. Fakat 3 haftaya kadar bütün kediler anormal bir durum olmaması durumunda alışabilirler.

Yavru Kedi Bakımı İçin Kum Kabının Önemi

En öneli konuların başın kum kabı gelmektedir. Hayvanın kolay ulaşabileceği ve sakin bir ortama koymanız gerekmektedir. En çok yapılan hataların başında kum kabını çok göz önünde bir yere koyulmasıdır. Hayvanlar çok göz önünde olduğu zaman tuvalet ihtiyaçlarını karşılarken tedirgin olabilmektedir. Kum kabının kenarlarının çok yüksek olmamasına ve içindeki kumun 4-5 parmak yani 10 cm kalınlığı geçmemesine özen göstermelisiniz. Kum kabının kenarlarını çok yüksek yapmadan kolay ulaşılabilir şekilde olanlardan temin edebilirsiniz.

Yavru kedi bakımı sırasında yapılan en büyük hataların başında yemek kabı ile kum kabının çok uzak yerlerde olmasıdır. Yavru kediler yemek yedikten kısa süre sonra tuvalet ihtiyaçları oluşacağından yemekten hemen sonra kum kabının yanına getirerek önlem alabilirsiniz. Fakat kum kabının yanına getirirken sürekli kucağa almadan kendi gitmesini sağlayınız. Çünkü kum kabının yerini öğrenmesi gerekiyor.

Yavru kediler kum kabına alışana kadar kirli kumu bir müddet kabın içinde bırakmalısınız. Kirli kumdaki koku yavru kedinin daha kolay bulması ve alışmasını sağlayacaktır. Fakat sürekli ıslak ve kirli kum kabı bırakmanız durumunda yavru kedi rahatsız olacağı için bir müddet sonra kullanmayı bırakacaktır.

Kum kabının yerinin değiştirme durumu olmasında mutlaka bunu günlere bölerek yavaş yapmanız gerekmektedir. Özellikle kaba alışan bir kedinin kısa süre sonra yerinin değişmesi durumunda kafası karışabilir.

Yavru Kedi Bakımında Kum Kabını Kullanmaya Alışamayan Kediler

Bazı durumlarda kedilerin kum kabına alışması çok uzun sürebilir. Bu durumda aslında panik yapmanıza ve hayvanınızdan soğumanıza gerek yoktur. Kum kabına tuvaletini yapmayan kedileri kesinlikle cezalandırma işlemine tutmamanız gerekmektedir. Her tuvalet sonrası kaba yapmadığı için ceza alan kedini psikolojisini düşündüğünüzde çok daha ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Sürekli azarlanma durumunda olan kediler korkacağı için çok daha görülmeyen yerlere tuvaletleri yapacaklardır.

Amonyak Kokusuna Dikkat

Birçok temizlik malzemesinin içinde amonyak bulunmaktadır. Kum kabını koyduğunuz yeri amonyak kokulu bir temizlik maddesi ile temizliyorsanız kediniz bunu başka bir kedinin tuvaleti olarak görebilir ve o noktaya yanaşmak istemeyecektir. Özellikle amonyak olmayan temizlik malzemesi kullanmanız gerekmektedir. Kum kabının dışına tuvaletini yapması durumun dışkıyı alarak kabın içine koyarsanız anlamasına yardımcı olursunuz.

Kum kabını kullanırken rahatsız olan kedilerin kafası karışacağı için kabı kullanmak istemeyecektir. Bu rahatsızlıkların arasında;

  • Evde bulunan başka hayvanların rahatsız etmesi
  • Çocuklu ailelerde çocukların rahatsız etmesi
  • Kum kabının koyulduğu yerin çok göz önünde olması

Kum Kabını Kullanmayı Bırakan Kediler

Yavru kedi bakımı sırasında her şey güzel giderken kedinin büyümesi ile bazen kum kabını kullanmayı bırakabilir. Bu durumda mutlaka veterinere göstermeniz gerekmektedir. Sağlık problemlerinin yanında kısırlaştırılmamış kediler çiftleşme dönemlerinde içgüdüsel olarak kendi kokusunu bırakmak için evin başka bölgelerinde tuvaletlerini yapabilmektedir.