Yavru Kedinizi Evdeki Diğer Petlerle Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yavru Kedinizi Evdeki Diğer Petlerle Tanıştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer başka hayvanlarınız varsa, kedinizi eve getirirken çok planlı davranmalısınız. Yetişkin kediler eve yeni bir kedi gelmesinden rahatsız olur ve bölgelerini şiddetle korurlar. Evdekiler, yeni gelenin varlığına yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Buda zaman ve büyük bir sabır ister. Hayvanları ayrı ayrı beslemek ve ilk haftalarda yalnız baş başa bırakmamak uygun olur.

 

Köpekle Kediyi Tanıştırmak

Köpeğin bağırıp koşuşturarak kediyi korkutmasına izin vermeyin. Köpek kediye yaklaşıp onu yalamadan önce birbirlerine iyice alışmış olmalıdırlar. Gözetiminizde geçen birkaç hafta sonra kediyle köpek birbirlerinin varlıklarını kabul ederler ve aynı odada kalabilirler. Hatta, zamanla kedi ilişkide baskın çıkar.

catanddog

 

Yetişkini Yavruyla Tanıştırmak

Her ikisin de ön tırnakları kesilmiş olmalıdır. Yetişkin kedi önce yavruyu dikkatle inceleyecektir. Kedinin yavruyu koklamasına izin verin. Başlangıçta birbirlerine tıslayabilirler. Kedi yavruya saldırırsa, ikisini derhal ayırın. Yoksa, işlerine fazla karışmayın.

kittenadultyak

Kedilerin birbirlerine alışması yaklaşık bir ay kadar alır. Yetişkin bir kedinin, büyük kedi yerine yavruya alışması daha kolaydır.

 

Yavru Kedi ve Küçük Hayvanlar

article-1132023-033C8FAC000005DC-545_634x475

Yavru kedi tavşanın üstüne çıkmaya kalkışıp onu korkutabilir. Büyük kedileri tavşanlarla yalnız bırakmak doğru değildir.

tuxedo-kitten-hugging-guinea-pig-mark-taylor

Gine domuzları; Bu hayvancıklar yavru kediyi çok eğlendirecektir. Ancak, ortalıkta büyük bir kedi varsa, bir kemirgeni kafesinde tutmak daha doğru olur.