Bazı Kediler Neden Geceleri Uyumaz ve Uyutmaz?

Bazı Kediler Neden Geceleri Uyumaz ve Uyutmaz?

Geceleri Hareketlenen Kediler

Kedi sahiplerinin sürekli başlarına gelen ve bir türlü anlam veremedikleri konuların başında gündüz sessiz sakin duran kedilerin gece çok hareketli olması her zaman kedi sahiplerini rahatsız etmektedir. Bu yazımızda kedilerin gece neden daha çok hareketli olduklarını ve gece onları uyumaya nasıl teşvik edebiliriz konusu hakkında faydalı bir yazı paylaştık.

Neden Geceleri Hareket Başlıyor

Aslında kedilerin doğal yapılarını incelediğinizde yabani hayatlarında avcı bir hayvan olmalarının getirdiği yapılarından dolayı gece hareketli olurlar. Yabani kediler genelde geceleri avlandıkları için ev kedileri de doğru eğitilmedikleri zaman evinizde gece bekçiliği görevini üstlenirler yani gecenin bir vakti kedinizin sizi uyandırıp mama isteme sebepleri arasında bu yapıları gelmektedir.

Gündüz siz evde yokken ya da vakit geçireceği ve ilgileneceği birileri olmadığı zaman bütün günü uyuyarak geçirdikleri için enerjilerini sizi görünce çıkarmak istiyorlar. Fakat evcil kedilerin neden böyle yaptıkları konusuna gelecek olursak tamamen eğitim ile alakalı olmaktadır. Kediler konusunda araştırmaları buluna Jeffrey M.Masson’un kitabında evcil kedilerin aslında uyku düzenleri sahiplerine ve ev ortamına göre oluşmasının yanında bazı durumlarda gece uykusu olmayabildiğini belirtmiştir.

Kedileri Gece Uykuya Alıştırmak

Gecelerin evde beslediğimiz kedileri uykuya alıştırmak için yapılan hataların başında yatak odanızın kapısını kapatarak uyuma konusu olmaktadır. Kapınızı kapattığınız zaman kedinizin miyavlamaları ve kapı tırmalamaları eksik olmayacaktır. Kedilerimizin gece uyumasını istiyorsak yapmamız gereken en etkili yöntem gün içindeki aktivitelerini arttırmak olacaktır. Çalışan kişiler için bu durum imkansız gibi görülebilir ama siz olmadan da kedinizin gün içindeki aktivitelerini arttırmaya yönelik bazı hareketlerde bulunabilirsiniz.

Gün içinde kedilerin ilgisini çekmek

  • Evinizin bazı bölümlerini kedinizin oynaması için dekora edebilirsiniz. Bunun için internette çok farklı örnekler bulunuyor. Bu sayede kediniz siz evde yokken kendi başına hoplayıp zıplayacağı için gece yorgun düşecektir ve sizi rahatsız etmeyecektir.
  • En etkili yöntemlerin başında ikinci bir kedi alınması olacaktır. Gün içinde iki kedi sürekli birbiri ile hareket halinde olacağından dolayı geceleri uykuya alışacaktır.
  • Balkonları ve pencereleri müsait olan kişilerin kediler için satılan platformlardan alarak kedinizin sürekli dışarıyı izlemesini sağlayabilirsiniz. Hatta eviniz uygunsa ve kedinizin de zarar vermeyeceği şekilde kuşların gelmesi için etraf yem döktüğünüzde gelen kuşlar kedilerin çok ilgisini çektiğinden dolayı gün içinde sürekli onları izlemekle geçireceğinden geceleri daha yorgun olacaktır. Etrafta hayvanları izleyen kedilerin genelde ev içinde bulunan diğer hayvanlarla daha iyi geçindiği de bilinmektedir.
  • Akşamları yatmadan önce kedinizin ilgisini çekecek ve onu yoracak şekilde aktiviteler yapmanızda kedinin gece uyumasına etki edecektir.
  • Kedilerin türlerine göre yemek yeme alışkanlıkları olmaktadır. Kedinizin yemek türünde özellikle akşam saatlerinde vereceğiniz yemekler yüksek enerji içermemesi gerekmektedir. Daha sakin yemekler gece uykusuna etkili olacaktır. Yemek saatleri genelde uykudan önce ayarlamanız durumunda kedilerin bizler gibi yemek sonrası ağırlık çökeceğinden dolayı geceleri daha sakin olacaklardır.
  • Eğer bahçeli bir eviniz varsa gündüzleri bahçede bulunan kediler sürekli hareket halinde olacaklarından dolayı geceleri zaten çok yorgun olacaklardır ve uyku düzenleri oluşacaktır. Fakat bahçeli ev konusu ne yazık ki herkes için geçerli değildir.

İşin özetine bakıldığında ise kedilerin gece yaptıkları huysuzlukları mümkün olduğunca önemsememek gerekir. Çünkü bunu alışkanlık haline getiren kediler ilgi görmesi durumunda sürekli olarak geceleri sizleri rahatsız edecektir. Özellikle geceleri yatak odanızın önüne yapışkan bant koyduğunuz zaman bir iki sefer sonra patileri yapışacağı için kapınıza dadanmayacaktır.