Kedilerde Bıyık Ne işe Yarar, Kesilirse Ne Olur?

Kedilerde Bıyık Ne işe Yarar, Kesilirse Ne Olur?

Kedilerdeki Bıyıkların Önemi

Kedilerin bıyıkları hakkında sürekli şehir efsaneleri oluşmaktadır. Bunların birçoğu kanıtı olmayan bilgiler olsa da kedilerin bıyıkları çok önemli bir özelliktir. Kedilerin bıyıklarına dokunmanız durumunda sürekli rahatsız olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu yazımızda kedilerin bıyıklarının neden önemli olduğunu ve kedilerde hangi özelliklerin oluşmasına yardımcı oldukları hakkında faydalı bir yazı hazırladık.

Kedilerin bıyıkları çizgi filmler de olduğu gibi karizma ve sevimlilik katan bir parçalardır fakat bıyıkların önemi sanıldığından da fazladır.

Kedilerin Bıyıkları Radar Görevi Görmektedir.

Veterinerler tarafından sürekli olarak dile getirilen konuların başında kedilerin bıyıklarına dokunulmaması konusu gelmektedir. Çünkü bıyıklar kedilerde yön tarifi ve çevresini anlaması için etkili olmaktadır. Özellikle bıyıkların kesilmesi ya da orantısı bir şekilde dökülmesi durumunda kedilerin yön tayini değişebilir ve sürekli huzursuz bir şekilde bulunabilmektedir.

Kedilerin Bıyıkları Algılama Yapmalarına İmkan Vermektedir.

Etrafı tanımaları ve aldıkları mesajlara cevap vermeleri için kedilerde en önemli unsur bıyıklar gelmektedir. Kedilerin tüylerinde bulunan sinir uçları aslında pati, kaşları ve yanakları olmak üzere çok geniş bir dağılım oluşturmaktadır. Kediler çevresinin algılaması ve çevrede olan titreşimlere cevap verebilmesi için bıyıklarını kullanmaktadır. Titreşimleri algıladığı gibi ortamda cansız her türlü objenin de varlığını bıyıkları ile anlamaktadır.

Kediler Bıyıkları Sayesinde Daha İyi Tırmanır ve Durum Tespiti Yapar

Dudak bölgesi üzerinde bulunan bıyıklar belki çok sevimli görülmektedir. Fakat bıyıklar sevimlilik vermesinin yanında algılama yeteneklerini sağlamaktadır. Etrafındaki bütün nesneleri kendi vücut yapısı ile kıyaslama yapmasında bıyıklarını kullanmaktadır. Örneğin gördüğü bir kutunun içine girmek istediğinde oraya sığıp sığmayacağını bıyıkları yardımı ile tespit etmektedir. Kedilerin bıyıkları bacak arkasında bulunan alıcı tüyler ile etkileşimde olmasından dolayı tırmanma işlemlerinde de etkili olabilmektedir. Kedilerin tırmanma yeteneğinde azalma olmasının nedeni genelde fiziksel bir sorun yoksa bıyık kesilmesi olmaktadır. Bıyıklarda bir sorun görülmesi durumunda veteriner hekim desteği alınması gerekmektedir.

Kediler bıyıkları sayesinde alıcı tüyler ile sürekli etkileşim içinde olmasından dolayı herhangi bir olay sonunda kör olmalarına rağmen sorunsuz bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedir. Özellikle ev ortamında bakılan kör kediler belli bir süre sonunda ev ortamında bulunan bütün objeleri bıyıkları yardımı ile algılayacaklarından dolayı çok rahat bir şekilde dolaşım yapabilmektedir.

Kedilerin Bıyıkları Ruh Hallerini Yansıtmaktadır.

Evcil hayvanlar arasında ruh hallerini en iyi yansıtan hayvanların arasında kediler gelmektedir. Özellikle kedilerin bıyıklarındaki hareketler sayesinde onların ruh halleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kedilerin bıyıkları belli kas gruplarıyla kontrol edildiğinden bıyıklarını öne ya da arkaya hareket ettirebilmektedir.

Kedilerin bıyıkları genelde avlanma, sinirlenme ya da huzursuz olmaları durumunda bıyıkların öne doğru açılı bir şekilde pozisyon almaktadır. Aynı şekilde eğer kedileriniz gayet huzurlu ve mutlu ise bıyıklar serbest ve düz bir şekilde konumlanır. Kediler üzgün olduğunda genelde bıyıklarını geriye doğru çekmektedir. Aynı şekilde kediler endişeli bir durum hissetmeleri anında bıyıklarını geriye doğru hareket ettirmektedir. Bıyık hareketlerinin öğrenmek ve kedinizi tanımak için bu konuda uzman veteriner hekim tarafından rehberlik desteği alabilirsiniz.

Kedilerin Bıyıklarına Dokunmak

Evcil kedilerde dahil olmak üzere bıyıklarına dokunmanız durumunda anında tepki vermektedir. Kedilerin bıyıkları normal alıcı tüyler gibi dökülme özelliği kıllardır. Fakat kedilerin bıyıkları normal tüyler gibi kesinlikle kesilmemesi gerekmektedir. Eğer rahatsız edecek şekilde uzamış ise veteriner hekim tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Kedilerin bıyıkları normal rutin dökülmelerinin dışında kesilme ya da tıraş edilmesi durumunda sürekli huzursuz ve tedirgin bir şekilde duracağından saldırganlık gösterebilmektedir. Bıyığı kesilen ya da tıraş edilen kediler genelde yön bulma, yürürken sendeleme, bir köşeden bir köşeye atlarken sağa sola çarpma gibi sorunlar oluşmaktadır.

Sonuç olarak baktığımızda hayvan severlerin baktıkları kedilerin kesinlikle bıyıklarına dikkat etmeleri ve onlara dokunmaması gerekmektedir.