Kedileri Eğitmek Mümkün mü? İstenmeyen Davranışları İçin Neler Yapabilirim?

Kedileri Eğitmek Mümkün mü? İstenmeyen Davranışları İçin Neler Yapabilirim?

Kedilerin eğitilemediği kısmen doğrudur. Bir kediye saldırı, itaat, otur, kalk gibi komutları öğretemezsiniz. Onları ancak yapmasını istemediğimiz davranışları engelleyecek şekilde yönlendirebilirsiniz. Ve bu her zaman başarılı olmayabilir.

Kediler genelde kendi ihtiyaç ve isteklerine göre hareket eder. Bu yüzden eğitime pek pozitif bakmasalarda onların hiçbir şekilde eğitilemeyeceği gibi bir kanıya varmak yanlıştır.

Kedileri eğitmeden önce yüksek sabır kat sayısı ve istikrar gereklidir. Eğer hala istediğinizi yapmıyorsa ona kızmak hiçbir şey kazandırmaz, aksine daha agresif olmasına neden olur. 

Ceza vermek kedinizin eğitimine hiçbir olumlu katkı sağlamayacak, aksine sizden soğumasına neden olacaktır. Karşınıza alarak söylediğiniz net bir hayır çok daha etkili olacaktır. 

Mutfağa Girmesinin Engellenmesi
Öncelikle mutfak kapısını sürekli olarak kapalı tutun. Onu cezbedicek gıdaları tezgahta bırakmayın. Önlemlerinizi her zaman erkenden alın. Ona mutfak kapısından içeri girme iznini vermeyin, onun anlayacağı şekilde kızararak mutfağa girmesinin doğru olmadığını gösterin.

Onun Sınırlarını Hiçbir Zaman Zorlamayın
Kediniz size izin verdiği kadarıyla onu sevin, eğitin, oynayın. Bu süre hiçbir zaman onun kredisinin dışına taşmasın. Onun sınırlarını zorlamayın.

Kediler sinirlenmeden önce vücut dilleri ile bunu belli ederler (bakınız, https://vetlove.net/kedinizin-keyfi-yerinde-mi-onun-beden-dili-hakkinda-2/ ) . Onun davranışlarını dikkatli inceleyin, davranışlarının neyi anlatmaya çalıştığını çözmeye çalışın.

Kediniz oyun amaçlı ellerinizi ısırmak istiyorsa, her davranışında kızıp vurmak yerine ilgisiz kalmalısınız. Gösterdiğiniz tepki aksine onun oyunu devam ettirmesine hatta daha sert oynamasına sebep olacaktır. O yüzden ilgisiz kalmak ve ellerinizi ondan uzaklaştırmak zamanla onunda ilgisini kaybetmesine yardımcı olur.

 

Sadece Hayır Demek Yetmez
Onların istenmeyen davranışlarını düzeltmeye çalışırken beraberinde onlara sunacağınız alternatifler çok daha başarılı olmanızı sağlar. Örneğin koltukları tırmalamasını istemediğinizde, alternatif olarak bir tırmalama tahtası sunmazsanız, kedinizin doğal ihtiyacı olan törpülenme güdüsünü koltuklarınızla gidermeye devam edecektir. Fakat tırmalama tahtası almanıza rağmen kediniz yinede koltukları tercih edebilir. Zaten eve bir kedi almanızla beraber kanepe ve koltuklarınızın başına gelecekleri baştan göze almışsınız demektir.

Özetlemek gerekirse;

Onları ne kadar erken çağda eğitirseniz o kadar iyi verim alırsınız.

Onları eğitirken sıkıldıkları anda ya da dikkatleri dağıldığında eğitimi kesin.

Her eğitim sırasında tek bir konuya yönlenin. Birden fazla şeyi bir seferde öğretmeye çalışmayın.

Kedinizin belli bir karakteri vardır ve bunu değiştiremezsiniz. Ancak birbirinizin sınırlarına saygı duyar ve bunu karşılıklı olarak belirlerseniz ikiniz içinde daha kolay olur.