Kedinizin Keyfi Yerinde mi? Onun Beden Dili Hakkında….

Kedinizin Keyfi Yerinde mi? Onun Beden Dili Hakkında….

Kedinizin mutlu, öfkeli, ürkmüş ya da keyifsiz olduğunu anlamanız mümkündür. Gözler, kulaklar, kuyruk, bıyıklar ve ses tonu kedinizin ruh halinin başlıca göstergelerindendir. Kimi zaman yalnız bir avcı olarak gezseler de, aslında kediler toplumsal varlıklardır. Sizinle ve başka kedilerle karmaşık bir beden dili ve çeşitli tonda seslerle iletişim kurarlar. Bir kedinin yüzü mutluluktan, korku ve öfkeye kadar türlü duygularını dile getirir.

Mutlu Kedi

Kediniz kuyruğunu dikmiş ve kuyruğunun ucu da hafif öne kıvrılmışsa, sizi selamlamaktadır. Dik kuyruk kedinizin kendisini güvenli ve mutlu hissettiğinin kanıtıdır. İki yana sallanan kuyruksa, gerginlik göstergesidir. Savunma durumundaki kedi, kürkünü ve kuyruğunu kabartır. Böylece daha iri görünür.

00283000_detail

Saldırgan Kedi

Kulaklar yatık, ön patiler geriye doğru bükülmüş ve gergin yani darbe vurmaya hazır pozisyondadır. Tüm silahlarını yani, dişlerini ve tırnaklarını gösterir. Öncesinde sert ve boğuk bir kıhlama sesi ile karşısındakini uyarırlar. Tehdidin devam etmesi durumunda ani bir şekilde saldırabilirler.

cat (kulaklar yatık, göz bebekleri büyük, kıhlama mevcut, saldırı pozisyonu)

 

Savunma

Stratejik olarak çekilmek zorunda kalan kedi, dakikalarca kıpırdamadan durabilir. Dikkati yoğunlaşmış, bakışları keskinleşmiş, kulakları en ufak bir sesi duymak için dikilmiştir.

Yakın dostlar

Aynı evde yaşıyan kediler koklaşıp birbirlerine sürtünerek sevgilerini gösterirler. Kardeşseler ya da birlikte büyümüşlerse, birbirlerinin tüylerini yalar, kucak kucağa uyur ve oyunlar oynarlar.

Bağırışlar

Kedilerin ses repertuvarı çok geniştir. En az 16 farklı ses tonu çıkarabilirler. Bunlar arasında öfkeli çığlıklar, kavgacı erkeklerin söylenmeleri ve erkeğini çağıran dişinin bağırtısı sayılabilir. Kedi farklı tonlamalarla, çeşitli ruh durumlarını yansıtır.

İlişki kurmak

Kedilerin insanlara sürtünmeleri çok hoş bir davranıştır. Ancak, bu her zaman ‘şefkat göster’ anlamına gelmez. Bu sırada, yüzündeki bezlerin salgılarıyla bölgesini belirlemektedir. Kuyruk ve patiler de kedinin kokusunu taşır.

Guruldamak

Gurultu, yalnızca ses tellerinden değil, göğüs boşluğunun derinliklerinden de gelen alçak frekanslı bir sestir. Genellikle mutluluk ifadesidir. Ana kedi doğurduğunda ve emzirirken, minik yavrular ise kendilerini güven içinde, sıcak ve tok hissettiklerinde guruldarlar. Bazen, sinirli olduklarında ya da canları yandığında kendilerini rahatlatmak içinde guruldayabilirler. Guruldamak yalnızca kedilere özgü, genellikle rahatlık ve mutluluk ifade eden bir sestir.