Kısırlaştırma Operasyonu Kedimin – Köpeğimin Kilo Almasına Neden Olur mu?

Kısırlaştırma Operasyonu Kedimin – Köpeğimin Kilo Almasına Neden Olur mu?

Kediniz yada köpeğiniz kısırlaştırma operasyonundan sonra vücudundaki tek mevcut değişiklik eskiden salgıladığı seksüel hormonları, artık salgılayamayacağıdır. Bu hormonlar metabolizma hızını daha yüksek tutmaktadır. Bu demek oluyorki kısırlaştıktan sonra günlük 350 kalori enerji ihtiyacı olan petinizin artık günlük kalori ihtiyacı 300 kalori civarı olacağıdır. 

Eğer petinizi kısırlaştıktan sonrada eski diyet düzeni ile beslemeye devam ederseniz bu aradaki 50 kalori fark uzun dönemde onun kilo almasına  mutlaka sebep olacaktır. 

Kısırlaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta onun eskisinden farklı bir diyet düzenine geçirilmesidir. Bu amaçla eski mamanızdan farklı olarak kısır kediler için üretilmiş (neutured cat, sterilised cat vb) mamalara yönlenmeniz uygun çözümdür. Sadece kilo kontrolü değil, petinizin kısırlaşma operasyonundan doğacak tüm diğer konularda da (idrar yolu hastalıkları vb.) yüksek oranda koruyacaktır.

Kısacası beslenme düzeninde yapılacak küçük değişiklikler ve egzersiz süresini biraz artırmak böyle bir sorun yaşamanızı büyük oranda önleyecektir.

Özellikle kısırlaştırma sonrasındaki ilk aylar kilo artışının çok hızlı olduğu dönemlerdir. Bu nedenle diyet değişiminiz operasyondan hemen sonraki süreçte başlamalıdır.

UNUTMAYIN!

Kilo alması endişesiyle kısırlaştırmaktan kaçınılması onun sağlığı üzerinde daha olumsuz etkiler yaratabilir.

Özellikle viral, bakteriyel, paraziter bir çok hastalığın bulaşma riski olacağı gibi meme tümörü, ovaryum kisti, testis yangısı ve benzeri hastalıklar daha büyük problemler yaratabilir.

Ayrıca hem erkek hemde dişiler için çiftleşme döneminde sokaklarda yaşayabileceği yaralanma riskini de göz önünde bulundurarak en doğru kararı onun adına siz vermelisiniz.